loading

İskandinavya & Fiyortlar Turu

| Kesin Kalkış
İskandinavya Turları

İskandinavya & Fiyortlar Turu

Son 10 Kişi
EURO 1.399,00
EURO 1.199,00 / Kişi Başı
9 Gece 10 Gün
Uçaklı
‘’Dilerseniz rezervasyonunuzu telefondan da tamamlayabilirsiniz.’’

1.GÜN İSTANBUL - KOPENHAG (DANİMARKA)
İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Terminali Prontotour kontuarı önünde sabah saat 04:30'da buluşma. Pasaport, bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları TK1783 seferi ile saat 07:30'da Kopenhag'a hareket. Yerel saat ile saat 09:45'de varış ve panoramik Kopenhag şehir turumuza başlıyoruz. Vikingler zamanında bir balıkçı kasabası olan Kopenhag, 1167 yılında keşfedilip, kısa zamanda önemli bir ticaret liman kentine dönüşmüştür. Şehri "ticaret limanı" anlamına gelen "Kopenhag" ismi verilmiştir. Varışımızı takiben panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Christianborg Kalesi, Nyhavn, Danimarka Kraiyet Ailesi'nin kış mevsimini geçirdikleri ve hakla seslenecekleri durumlarda ünlü balkon sahnelerinin yaşandığı Amelienborg Sarayı, Opera Binası, Langelinie Rıhtımı ve Küçük Deniz Kızı Heykeli görülecek yerler arasındadır. Ünlü Deniz Kızı Heykeli, 1913 yılında heykeltıraş Edvard Eriksen tarafından yaratılmıştır ve her yıl milyonlarca kişi ziyaret etmektedir. 1.25 metre yüksekliğinde, kayanın üzerinde oturan çıplak göğüslü ve kuyruklu bir denizkızı formundan oluşan heykel, havanın rüzgârlı olduğu günlerde dalgaların üzerinde oturduğu kayaya çarpması ile birlikte ortaya çıkan görüntüyle daha da gerçekçi bir hâle bürünmektedir. Edvard Eriksen; heykelin yüzünü balerin Ellen Price’ı model alarak tasarlamış, balerinin çıplak poz vermek istememesi dolayısıyla vücudu, kendi eşinin modellik yapmasıyla tamamlamıştır. Ardından Kopenhag’ın alışveriş merkezi konumunda olan 3,2 kilometre uzunluğundaki Strøget Sokağı, dünyanın en büyük yaya kaldırımıdır. Oldukça uzun olan bu kaldırım; Frederiksberg, Nygade, Vimmelskaftet ve Øster sokaklarını ayrıca Nytorv, Gammeltorv ve Amagertorv meydanlarını kapsamaktadır. Turumuzun ardından otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde.


2.GÜN KOPENHAG
Sabah kahvaltı sonrası tam gün serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ile ekstra olarak düzenlenecek olan Malmö-Dragör Turu, Avrupa'daki tren ve karayolunun birlikte kullanıldığı en uzun köprü olan Øresund Boğazı üzerindeki Øresund Köprüsü'nden geçişimiz ile başlayan turumuzda İsveç topraklarındaki Malmö şehrine ulaşıyoruz. İsveç'in en büyük 3., Nordik Ülkeler içinde ise 6.büyük şehir olan Malmö'de Stortorget ve Lilla Torg Meydan ları ile St.Peter Katedrali ve ana alışveriş caddesi olan Södergatan'ı keşfesiyoruz. Uzun yıllar Kopenhag'tan sonra Danimarka'nın en büyük 2.şehri konumundaki Malmö, 1658 yılında imzalanmış olan Roskilde Antlaşması ile İsveç'e bağlanmış olup günümüz İskandinavya coğrafyasının en kozmopolit şehirlerinden bir tanesidir. 174 farlı dilin konuşulduğu telaffuz edilen Malmö'de, kent nüfusunun %27'sine yakını İsveç dışında doğmuştur. Antalya ile kardeş şehir statüsündeki Malmö'de toplam nüfusun %48'i 35 yaşın altında olması sebebiyle genç ve dinamik bir şehirdir. Sonrasında İsveç'ten Danimarka topraklarına geri dönmek için tekrar kullanacağımız, denizin ortasında biterek bizleri şaşırtacak olan Øresund Köprüsü 7845 m köprü uzunluğu; 15,9 km proje uzunluğu ile yapımı 4 milyar Amerikan Doları'na malolup, tasarımı ile 2002 yılında ABSE Sıradışı Mimari Yapı Ödülü ile taçlandırılmıştır. Turumuzun devamında Kopenhaglılar'ın da çok sevdiği bir balıkçı kasabası olan Dragør'de yerel balık çeşitleri tatma şansımız olacak. Arnavut kaldırım taşlı sokaklarında kendine özgü, tek katlı evlerini keşfedebileceğimiz Dragør'de, 16.yy'da Hollanda'dan gelip yerleşmiş 24 ailenin torunları halen burada yaşamaktadırlar. Havuç, bu çiftçi ailelerinin 16.yy itibari ile Danimarkalılar'a tanıttığı bir sebze olmuştur. Otelimize transfer. Geceleme otelimizde.


3.GÜN KOPENHAG - DFDS
Sabah kahvaltısının ardından odaların boşaltılması ve transfer saatine kadar serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ekstra Danimarka Şatoları ve Rivierası Turu’na katılabilirler. Sabah otelden başlayacak bu turumuzda Kopenhag şehrine yaklaşık 45 dakikalık mesafede bulunan Hillerod’a varıyoruz. Şehirde Danimarka Rönesansının en güzel örneği olarak kabul edilen Frederiksborg Sarayı'nın etkileyici barok bahçelerini ve sarayın içerisini geziyoruz. Kuzeyin Versailles’i olarak kabul edilen saray ziyaretimizin ardından yaklaşık yarım saatlik bir yolculuk sonrası Helsingor’a ulaşıyoruz. Burada Shakespeare'in Hamlet adlı eserine konu olan Danimarka Krallarının kurduğu Kronborg Kalesinde fotoğraf molası verdikten sonra dönüş yolumuzda Danimarka Rivierası olarak bilinen sahil şeridinden geçerken eski balıkçı evlerini ve güzel villaları görüyoruz. Sonrasında Limana transfer ve gemiye geçiş işlemlerinin ardından DFDS firmasının lüks yolcu gemisi ile Oslo'ya hareket. Seyahat esnasında misafirlerimiz geminin Duty Free, Restoran, Eğlence ve Barlarından yararlanabilirler. (Gemideki bu servisler ücretlidir.) Akşam yemeği ve geceleme gemimizde.


4.GÜN DFDS (GEMİ) - OSLO (NORVEÇ)
Sabah kahvaltısının ardından kamaraların boşaltılması ve Oslo'ya varışımızı istinaden panoramik Oslo şehir turu. Oslo, Norveç'in başkenti ve aynı zamanda bulunduğu eyalatin adıdır. Kopenhag, Stockholm ve Helsinki'nin ardından İskandinavya'nın 4. büyük şehri olan Oslo, 1049 yılında III.Harald tarafından kurulmuştur. Panoramik olarak (dışarıdan) yapacağımız Oslo şehir turunda; Kraliyet Sarayı, Meclis Binası, Belediye Sarayı, Folk Müzesi, Viking Gemileri Müzesi, Ulusal Tiyatro, Karl Johans Caddesi, Vigeland Parkı görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından Oslo'daki otelimize transfer, odalara yerleşme ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.


5.GÜN OSLO - FLAM - GUDVANGEN - BERGEN
Sabah kahvaltısının ardından odaların boşaltılması ve Flam - Gudvangen üzerinden Bergen'e hareket. Muhteşem göl ve orman manzaraları eşliğinde Flam'a vardıktan sonra öğle yemeği için serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Flam Tekne Turuna katılabilirler. Tekne ile Flam - Gudvangen arasında yaklaşık iki saat sürecek bir yolculuğa çıkıyoruz. Dar yüksek Fyordların arasından muhteşem manzaralar eşliğinde yapacağımız gezi sonunda bizi bekleyen aracımız ile Bergen'e hareket. (Yolculuğumuz tünellerden geçerek yapılacaktır. Norveç'de doğayı bozmamak adına yollar tek ve nadiren çift şerittir.) Bergen'e varış ve otelimize transfer. Geceleme otelimizde.


6.GÜN BERGEN - VOSS
Sabah kahvaltı sonrası odaların boşaltılmasının ardından panoramik Bergen şehir turumuzu gerçekleştiriyoruz. Vikinglerin şehri olarak bilinen Bergen 1070 yılında kurulmuş. Ünlü Balık ve Meyve Pazarı ve Unesco tarafından koruma altına alınmış olan Bergen Evleri (Hansa Evleri) göreceğimiz yerler arasındadır. Vagen Koyu'nda yer alan Hansa Evleri Unesco tarafından Dünya Kültürel Mirasları Listesine alınmıştır. Hansa Birliği, Almanların ticaretini güvence altına almak için kurulmuş bir birlik. Hansa Ticaret Birliğinde çalışan tüccarların yaşadığı evler olan bu Hansa Evleri, 3-4 katlı, dik çatılı ve rengarenktir. Ancak uzun yıllar yangınlar yaşayan Bergen'de artık binaların yapımında ahşap kullanımı yasaklanmıştır. Açık hava müzesi haline alan bu evler şehre ayrı bir hava vermektedir. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Floyen Tepesi turumuza katılabilirler. Turumuza Bergen şehrinin balkonu olarak adlandırılan Floyen Tepesine çıkarak devam ediyoruz. Yaklaşık 300 m. yükseklikten Bergen şehrinin nefes kesen manzarasını seyrediyoruz. Turumuzun ardından aracımızla "su"yu ile ünlü Voss'a hareket. Otelimize varış, odalara yerleşme ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.


7.GÜN VOSS - FLAM - HAMAR
Sabah kahvaltısının ardından odaların boşaltılması. Fyordlar, İskandinavya kıyılarında sık rastlanan jeolojik oluşumlardır. Bunlar, iki taraftan sarp kayalıklarla çevrili uzun, dar ve derin koylar olup, buzul aşındırması sonucunda oluşurlar. Bu nefes kesen manzara eşliğinde yolculuğumuz devam edecektir. Yol üzerinde arzu eden misafirlerimiz ekstra Flamsbana Dağ Treni turuna katılabilirler. (Dağ treni ekstra turumuzun günü, tur programına bağlı olarak değişebilir.) Norveç'in en nefes kesen aktivitesi olarak bilinen Flamsbana dağ treni ile Myrdal'a hareket ediyoruz. Muhteşem vadiler ve göller arasında bir saat sürecek gezimizde trenimiz Kjosfossen Şelalesi önünde kısa bir fotoğraf molası verip Flam'a geri dönüyoruz. Öğle yemeği için verilecek serbest zamanın ardından Hamar'a hareket. Hamar'a varış ve otelimize transfer. Geceleme otelimizde.


8.GÜN HAMAR - STOCKHOLM (İSVEÇ)
Sabah kahvaltısının ardından odaların boşaltılması ve muhteşem manzaralar eşliğinde Stockholm'e hareket. Akşam saatlerinde Stockholm'e varış ve panoramik şehir turu. 13. yüzyıldan bu yana İskandinavya'nın siyaset, ekonomi ve kültür merkezi konumunda bulunan kent, Malaren Gölü'nün Baltık Denizi ile birleştiği kanalda yer alan ve Stockholm Takım Adaları olarak bilinen 14 ada üzerinde kurulmuştur. Şehre, İsveç'ce de kütük, eski Almanca'da ise sağlamlaştırma anlamına gelen 'stock' ve 'adacık' anlamına gelen 'holm' kelimelerinden türeyerek Stockholm adı verilmiştir. Panoramik olarak yapılacak şehir turumuzda; Gamla Stan Adası Kraliyet Sarayı, (Saray panoramik olarak dışarıdan görülür. 1754 yılında inşa edilmiş olan Kungliga Slottet Kraliyet Sarayı, İsveç kraliyet ailesinin resmi rezidansıdır. Avrupa’nın en büyük kraliyet saraylarından biri olan büyüleyici yapı, bir Orta Çağ sarayının yıkıntıları temel alınarak barok stilinde yeniden inşa edilmiştir. Sarayın 608 odasından birçoğunun yanı sıra; Devlet Salonu, Kraliyet Hazineliği, Şövalye Birliklerinin Daireleri, III. Gustav Antika Müzesi, Kronor Müzesi ve Kraliyet Şapeli gibi bölümler de halkın ziyaretine açıktır. Sarayın önünde her cumartesi ve çarşamba 12.15, pazar günleri ise 13.15 saatlerinde üniformalı askerler tarafından nöbet devir teslim töreni gerçekleşmektedir.), Opera Binası, Belediye Sarayı (İsveçlilerin oylarıyla ülkenin en güzel binası seçilen bina, 1911 yılında Ragnar Östberg tarafından art deko stilinde inşa edilmiştir. Altın mozaikler ve renkli camlarla süslü olan büyüleyici bina içerisinde her yıl Nobel Ödülü Yemeği düzenlenmektedir.), Kungstrad Parkı, Fjallgatan Tepesi görülecek yerler arasındadır. Turumuzun ardından Otelimize transfer ve odalara yerleşme. Geceleme otelimizde.


9.GÜN STOCKHOLM
Sabah kahvaltı sonrası serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz rehberimizin ekstra olarak düzenleyeceği Stockholm Kombine Turu’na katılabilirler. Turumuza ilk olarak Stockholm'un biraz dışına çıkıp yol üzerinde bazı at çiftliklerini de gördükten sonra tipik bir İsveç köyü olan Sigtuna'ya varıyoruz. Malaren Gölü kıyısında konumlandırılmış bu şirin köy vikinglerin İsveç'te kurdukları ilk yerleşim ve ilk başkentleridir. Stockholm'den 200 yıl daha eskiye tarihlendirilen Sigtuna'daki Stora Gatan İsveç'in en eski caddesi olup, köyün kurulduğu 10.yy'daki ahşap mimari evlerin örnekleri günümüzde küçük butik ve cafeler olarak faaliyettedirler. Göl kenarında yapacağımız keyifli bir yürüyüşle İsveç kırsal hayatını gözlemlemiş ve deneyimlemiş oluruz. Ardından Stockholm'e, sonraki durağımız olan dünyaca ünlü Vasa Müzesi'ne geliyoruz. Orijinal parçalarının %95’ten fazlasının korunduğu, yüzlerce oyma heykelin bulunduğu Vasa, benzersiz bir sanat hazinesi ve önde gelen turistik bir manzaradır.Gemi, Stockholm’de amaca uygun olarak yapılmış olan bir müzede sergilenmekte olup, aynı anda dokuz birbiri ile ilişkili sergiyi, zengin mal stokları bulunan bir dükkanı ve lüks bir restoranı barındırmaktadır. Vasa ile ilgili film, 16 farklı dilde izlenebilir. Vasa müzesi, İskandinavya’daki tüm diğer müzelerden daha fazla ziyaretçi çekmektedir. Stockholm sadece Vasa için bile ziyaret edilmeye değerdir.10 Ağustos 1628 tarihinde büyük bir savaş gemisi Stockholm limanından ayrılmak üzere yelken açmış. Henüz yeni inşa edilmiş olan bu gemiye tahttaki Vasa soyunun arması olan Vasa adı verilmişti. Bu heybetli olayı kutlamak için, yan taraflarındaki lombarların içinden dışarı çıkan toplardan bir selamlama atışı yapılır.Güçlü gemi liman çıkışına doğru yavaş yavaş yol alırken, aniden şiddetli bir fırtına çıkar. Vasa yana yatar ancak kendi kendine tekrar toparlanır. İkinci bir fırtına darbesi gemiyi yan yatırır. Açık top lombarlarından içeri su dolar. Vasa, 150 tayfasının en az otuzunu, belki de ellisini de kendisiyle beraber dibe batırır. Vasa’nın tekrar gün ışığını görmesi, 333 yılı bulmuştur.Özel araştırmacı Anders Franzen1950’lerin başlarında Vasa’yı aramaya başlamıştır ve 1956’da Vasa’yı yeniden keşfetmiştir. Turumuzun ardından otelimize transfer ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.


10.GÜN STOCKHOLM - İSTANBUL
Sabah kahvaltısının ardından saat 10:00'da odaların boşaltılması ve transfer saatine kadar serbest zaman. Arzu eden misafirlerimiz ile ekstra Drottningholm Sarayı turu. İsveç Kraliyet Ailesi'nin evi olan Drottningholm Sarayı, Bahçesi ile beraber UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde yer alan saray Lovön Adası üzerinde göl kıyısında konumlandırılmıştır. Sarayın resmi daireleri ziyaretçilere açık olup bazı odaları 17.yy'a ait goblen sanatının göz alıcı örnekleri ile süslüdür. Tarihteki Danimarka - İsveç çekişmesini, sarayın odalarını gezerken çok daha iyi kavramamıza yardımcı olacak yağlı boya resimler göreceğiz. Osmanlı-İsveç ilişkilerinin en yoğun yaşandığı dönem ise erken 18.yy olmakla beraber, sarayın büyük tören salonunda Sultan Abdülmecit'in tam boy yağlı boya bir resmi mevcuttur. Sonrasında havalimanına transfer. Pasaport, bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Hava Yolları TK1796 seferi ile saat 18:15'de İstanbul'a hareket. Yerel saat ile 22:45'de İstanbul'a varış ve turumuzun sonu.

256 bit 256 bit şifreleme ile yüksek güvenlikli online alışveriş keyfi

Son Gezdiğiniz Turlar

Benzer Turlar